top of page

Phuket ile ilgili genel bilgiler

 
Coğrafik özellikler
Plajlara genel bakış

 

' Phuket, Tayland ', genel olarak ‘Güney’in İncisi’ olarak anılır ve Tayland’daki en geniş adadır. Phuket Adası kuzeyden güneye 48 kilometre (34 mil) ve doğudan batıya 21 kilometre (16 mil) uzunluğundadır. Phuket bir dağ sırası ve batı kıyısına doğru uzanan çoğunlukla kuzey-güney yönlü vadilerle bölünür. En yüksek doruk, Mai Tao Sip Song (12 Cane Doruğu) 529 metredir.Adanın kalan bölümü çoğunlukla merkezde ve adanın doğu bölümünde yer alan düzlük alanlardan oluşur.

Güney Tayland’ın batı kıyısını oluşturan Andaman Denizi’nde yer alan arazi,kayalık çıkıntılarla, uzun ve geniş kumsallarla, kireçtaşlı uçurumlarla, ağaçlı tepelerle, küçük haliçlerle, lagünlerle ve her çeşit tropik bitki örtüsüyle inanılmaz şekilde değişiklik gösterir. Geniş yüzölçümü sayesinde adanın değişik bölgelerinde mikroiklimler gelişmiştir.

 

Ada, sizlere keşfetmeniz ve hoşlanmanız için birçok farklı bakış ve his sunar. Görülmeye değer tropik manzarası ile Nai Harn ve Kata Plajı, eğlence ve hareket odaklı tatil yapmayı düşünenler için ise Patong plajı konaklama için en uygun yerlerdir.

Phuketin ;Thailandın ve uzak doğunun en popüler tatil destinasyonu olmasının bir nedeni de,adanın yakın çevresinde de gezilebilecek doğal cennetler bulunmasıdır.Racha Adasi,Smilan Adaları,Phi Phi Adaları,James Bond Adaları bunların başında gelmektedir.

Phuket gerçek bir tropik adadır ve herkese uygun bir tatil fırsatı sunar.

bottom of page